جزئیات خبر


در گفت و گو با مدیرعامل موسسه موقوفات و کشاورزی جنوب خراسان مطرح شد؛

تولید پسته سالم در دل کویر

تولید پسته سالم در دل کویر
1396/8/21

موسسه موقوفات و کشاورزی جنوب خراسان یکی از شرکت های زیر مجموعه سازمان اقتصادی رضوی است که در حوزه‌های املاک، امور فرهنگی و کشاورزی در شهرستان گناباد و نهبندان فعالیت می‌کند. با این حال می‌توان عمده فعالیت حوزه کشاورزی این موسسه را در مجتمع کشاورزی و باغات پسته آستان قدس رضوی در شهرستان گناباد متمرکز دانست؛ مجتمعی که با تولید محصول سالم پسته، موفق شده کارنامه خوبی در این حوزه از خود به جا بگذارد. در گفت و گو با مهندس علی وطن‌دوست؛ مدیرعامل موسسه موقوفات و کشاورزی جنوب خراسان به موضوعاتی مانند باغات پسته این موسسه، اقدامات صورت گرفته برای تولید محصولی با کیفیت، برنامه‌های پیش رو و... پرداخته‌ایم.
 
این موسسه چند هکتار باغ پسته دارد و چه مساحتی از آن بارده است؟
موسسه موقوفات و کشاورزی جنوب خراسان، حدود 787 هکتار باغ پسته در مجتمع کشاورزی نهبندان دارد که از این مساحت، حدود 500 هکتار از باغات، بارده است.
 
طی سال 1396 چند تن پسته از این باغات برداشت شده است؟
امسال حدود 350 تن پسته تر از سطح باغات بارده برداشت شده است.
 
با توجه به نقش و اهمیت تولید پسته سالم در سلامت انسان، موسسه موقوفات و کشاورزی جنوب خراسان چه اقداماتی در این زمینه انجام داده است؟
علی‌رغم طغیان آفات در تمامی مناطق پسته‌خیز کشور، این موسسه به منظور تولید محصول با کیفیت، با تلاش و پشتکار کارشناسان و با رعایت اصول مبارزه تلفیقی، نسبت به کنترل آفات و بیماری‌ها، عدم سمپاشی با سموم با ماندگاری بالا در سطح باغات و کنترل آفات بدون استفاده از سموم پر خطر شیمیایی، اقدام کرده است. از طرفی به منظور افزایش کیفیت محصول تولیدی در مرحله برداشت و ترمینال ضبط پسته، حداکثر دقت لازم برای فرآوری بهداشتی این محصول انجام شده است.
 
موسسه موقوفات و کشاورزی جنوب خراسان، چند سال متوالی موفق به کسب گواهی تولید محصول سالم برای پسته شده است. در سال جاری چطور؟
با اقدامات ارزشمند صورت گرفته، این موسسه امسال نیز مانند سال‌های گذشته، موفق به دریافت گواهی‌نامه محصول سالم پسته شده است.
 
با توجه به شرایط خاص اقلیمی این منطقه که منجر به وارد شدن تنش‌های مختلف بر درختان پسته می‌شود، فعالیت این موسسه بر چه مواردی متمرکز شده است؟
تنش‌های مختلف از جمله شوری، گرما، سرما، صدمات حاصل از ریزش تگرگ و... محدودیت‌هایی برای باغات پسته به شمار می‌رود. بر این اساس طی چند سال اخیر بیشتر فعالیت موسسه به حفظ و ثبات سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته از طریق برنامه‌ریزی با هدف اصلاح و احیاء باغات پسته اختصاص یافته است. از جمله این اقدامات، می‌توان به ساخت 8 باب استخر ژئوممبران، تغییر ارقام پسته از فندقی به بادامی، تغذیه باغات و اصلاح بافت خاک و... اشاره کرد.
 
برای تجهیز باغات پسته موسسه موقوفات و کشاورزی جنوب خراسان به سیستم‌های آبیاری تحت فشار چه اقداماتی انجام شده است؟
با توجه به پرت شدید آب در طول مسیرهای آبیاری در روش غرقابی و نیز برنامه‌های استراتژیک تعیین شده، این موسسه با کمک گرفتن از تسهیلات دولتی، افزایش بهره‌وری آب کشاورزی را از طریق اجرای پروژه 600 هکتاری لوله‌گذاری و آبیاری تحت فشار در دستور کار خود قرار داده است. به این منظور در سال گذشته نسبت به لوله‌گذاری و اجرای سیستم آبیاری بابلر در سطح 350 هکتار از باغات اقدام کرده است؛ چرا که این طرح، تأثیر به سزایی در کاهش دور آبیاری و هدر‌رفت آب خواهد داشت. این موسسه، سال جاری نیز تجهیز 250 هکتار از باغات به آبیاری تحت فشار مینی بابلر را در دستور کار قرار داده است که در نیمه دوم سال جاری به بهره‌برداری کامل می‌رسد.
 
کمبود آب و از طرفی شور شدن آب‌های زیرزمینی، یکی از مشکلات حال حاضر کشاورزی به در این منطقه به شمار می‌رود. در این دو زمینه چه اقداماتی طی سال جاری انجام شده است؟
با توجه به شوری منابع آب، فعال شدن کنتورهای هوشمند، خشکسالی‌های چند سال اخیر و... این موسسه در راستای افزایش بهره‌وری آب کشاورزی از محل اعتبارات کم بهره و بلاعوض بانکی، نسبت به طراحی و اجرای کوپل چاه‌ها به یکدیگر و انجام 670 هکتار آبیاری تحت فشار در باغات پسته و زیتون اقدام کرده است.
 
لطفا مهم‌ترین برنامه‌هایی که این موسسه دنبال می‌کند را بفرمایید.
این موسسه بر مبنای سیاست‌های ابلاغی از سوی سازمان اقتصادی رضوی، پیگیر جذب سرمایه‌گذاران داخلی برای پرورش ماهی خاویاری و شتر، احداث گلخانه و مطالعه برای تجدید نظر در الگوی کشت مزرعه غدیر نهبندان می‌باشد که تمامی این موارد، تاثیر به سزایی در اشتغال‌زایی، رفع محرومیت منطقه و افزایش رونق اقتصادی خواهد داشت.
تهیه و تنظیم: هدی زاهدی
327-96

نظر شما