جزئیات خبر


برآورد افزایش 50 درصدی برداشت خرما از باغات موسسه کشاورزی جنوب خراسان

برآورد افزایش 50 درصدی برداشت خرما از باغات موسسه کشاورزی جنوب خراسان
1396/8/3

مدیرعامل موسسه کشاورزی و موقوفات جنوب خراسان گفت: پیش‌بینی می‌شود، برداشت خرمای این موسسه در مقایسه با سال گذشته، افزایش 45 تا 50 درصدی  داشته باشد.
مهندس علی وطن‌دوست در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی سازمان اقتصادی رضوی بیان کرد: سطح زیر کشت خرما در مزرعه غدیر نهبندان این موسسه، 8 هکتار است که بیشتر شامل ارقام زاهدی و کبکاب می‌باشد.
وی ادامه داد: با توجه به نونهالی بودن نخلستان خرما و از طرفی وجود سرما و یخبندان کم سابقه در سال 1392، متاسفانه تا سال گذشته عملکرد تولید محصول حدود 2 تن بوده که از این لحاظ مطلوب نمی‌باشد. اما به لحاظ کیفیت، محصولی بسیار مرغوب و بازارپسند تولید شده است.
وطن‌دوست با اشاره به فعالیت‌های صورت گرفته برای افزایش راندمان تولید امسال گفت: انجام تغذیه به موقع باغات، استفاده از کودهای حیوانی و شیمیایی به صورت چالکود و بهره‌گیری از انواع ریزمغذی‌ها، از جمله این موارد به شمار می‌رود.
وی ادامه داد: مبارزه با آفات، هرس و گرده‌افشانی به موقع نخلستان و... بخشی دیگر از این اقدامات به شمار می‌رود.
وطن‌دوست روش آبیاری نخلستان خرمای غدیر موسسه کشاورزی و موقوفات جنوب خراسان را به صورت مکانیزه و با استفاده از سیستم تحت فشار بابلر عنوان کرد.
وی ادامه داد: این امر، علاوه بر استفاده بهینه در مصرف آب، در افزایش میزان تولید نیز موثر بوده است.
مدیرعامل موسسه کشاورزی و موقوفات جنوب خراسان درباره گستره فروش این محصول گفت: خرمای تولیدی این موسسه با توجه به کیفیت بسیار مناسب آن، بیشتر در مرکز استان خراسان جنوبی و شهرستان نهبندان به فروش می‌رسد.
 300-96

نظر شما