جزئیات خبر


پیش‌بینی برداشت 20 تن زیتون از باغات موسسه موقوفات جنوب خراسان

پیش‌بینی برداشت 20 تن زیتون از باغات موسسه موقوفات جنوب خراسان
1396/5/19

مدیرعامل موسسه موقوفات و کشاورزی جنوب خراسان از پیش‌بینی برداشت حدود 20 تن زیتون از باغات این موسسه خبر داد.
مهندس علی وطن‌دوست در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی سازمان اقتصادی رضوی بیان کرد: سطح باغات زیتون مزرعه غدیر در مجموع 64 هکتار می‌باشد که از این سطح، 20 هکتار شامل باغ 8 هکتاری مربوط چاه شماره 5 و باغ 12 هکتاری مربوط به چاه شماره 4 بارور بوده و مابقی غیر بارور است.
وی ادامه داد: تمامی محصول زیتون تولیدی مزرعه غدیر پس از فرآوری و روغن‌کشی، به صورت روغن زیتون فوق بکر در بازار شهرستان و شهرستان های هم‌جوار نظیر بیرجند، گناباد و زاهدان به فروش می‌رسد.
وطن‌دوست درباره اقدامات صورت گرفته برای افزایش تولید محصول گفت: از جمله این موارد می‌توان محلول‌پاشی باغات به صورت تغذیه برگی، استفاده از کودهای ریز مغذی و ماکرو و همچنین هرس و حذف پاجوش‌ها را نام برد.
وی شیوه آبیاری مجموع باغات زیتون این مزرعه را با استفاده از سیستم‌های نوین و از نوع قطره‌ای تحت فشار عنوان کرد.
وطن‌دوست با اشاره به موفقیت‌های موسسه موقوفات و کشاورزی جنوب خراسان در زمینه محصول زیتون گفت: مزرعه غدیر نهبندان به دلیل توسعه متوازن، بر اساس تجربیات علمی به دست آمده و همچنین به خاطر تولید حداکثر محصول در واحد سطح، به عنوان باغ‌دار نمونه زیتون استان خراسان جنوبی طی 4 دوره از سال‌های 1391 تا 1393 انتخاب شده و مورد تقدیر مراجع ذی‌ربط مجموعه مدیریت جهاد کشاورزی این استان قرار گرفته است.
وی ادامه داد: نظر به این که طرح اولیه واگذاری اراضی به مزرعه غدیر در قالب طرح طوبی شامل زیتون‌کاری و پسته‌کاری بوده و از طرفی با توجه به بافت سبک و سنگ ریزه‌ای خاک بیشتر اراضی مزرعه و استعداد مناسب اراضی برای کشت زیتون به عنوان عوامل تعیین‌کننده الگوی کشت در منطقه، این اراضی برای کشت زیتون انتخاب شده‌اند.
 155-96

نظر شما