جزئیات خبر


عرضه عناب تازه موسسه کشاورزی ‌و موقوفات جنوب خراسان در کشور

عرضه عناب تازه موسسه کشاورزی ‌و موقوفات جنوب خراسان در کشور
1396/5/12

مدیرعامل موسسه کشاورزی و موقوفات جنوب خراسان از عرضه عناب تازه این موسسه در سطح کشور خبر داد.
مهندس علی وطن‌دوست در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی سازمان اقتصادی رضوی بیان کرد: با این حال، عمده محصول برداشت شده عناب با توجه به قرارداد منعقده و بر اساس تقاضا نوع مصرف تازه‌خوری با خریداران تهرانی بوده و به صورت روزانه مقدار 300 تا 400 کیلوگرم برای فروش به تهران ارسال می‌شود.
وی ادامه داد: سطح زیر کشت عناب مزرعه غدیر نهبندان در سال گذشته 2.5 هکتار بوده که این سطح در سال جاری با 0.5 هکتار افزایش به 3 هکتار توسعه پیدا کرده است.
وطن‌دوست اضافه کرد: عمده ارقام کاشت شده در این باغات، بومی منطقه خراسان جنوبی است.
وی با اشاره به برداشت 7 هزار و 500 کیلوگرم عناب تازه از اراضی این موسسه گفت: این میزان برداشت در مقایسه با سال گذشته، رشد 50 درصدی داشته است.
وطن‌دوست، اصلاح و هرس به موقع درختان را از جمله اقدامات موثر برای افزایش عملکرد محصول عناب در سال جاری دانست و افزود: علاوه بر این، می‌توان تغذیه مناسب با کودهای شیمیایی ماکرو و نیز سمپاشی‌های به موقع و اول فصل علیه آفت مگس عناب را نام برد.
وی ادامه داد:  باغات عناب مزرعه غدیر موسسه کشاورزی و موقوفات جنوب خراسان به صورت بابلر که یکی از روش‌های نوین به شمار می‌رود، آبیاری می‌شود.
وطن‌دوست، عرضه به موقع عناب تولیدی به بازار را یکی نقاط قوت عناب تولیدی مزرعه غدیر نهبندان دانست و افزود: با توجه به شرایط محیطی منطقه، این محصول حدود 3 هفته زودتر از عناب سایر مناطق استان، به بازار عرضه می‌شود.
مدیرعامل موسسه کشاورزی و موقوفات جنوب خراسان ادامه داد: کشت عناب در منطقه به صورت پاجوش تهیه شده از نهال پایه مادری و معمولا در نیمه دوم فصل زمستان و در فصل خواب درخت، انجام می‌گیرد.
 128-96

نظر شما