جزئیات خبر


استفاده از روش‌های به‌زراعی برای کاشت پنبه در اراضی موسسه کشاورزی و موقوفات جنوب خراسان

استفاده از روش‌های به‌زراعی برای کاشت پنبه در اراضی موسسه کشاورزی و موقوفات جنوب خراسان
1396/4/11

مدیرعامل موسسه کشاورزی و موقوفات جنوب خراسان گفت: طی سال جاری، از روش‌های به‌زراعی برای کاشت پنبه استفاده شده است.
مهندس علی وطن‌دوست در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی سازمان اقتصادی رضوی بیان کرد: سطح زیر کشت پنبه مزرعه غدیر چاهداشی طی سال جاری مانند سال گذشته 30 هکتار است.
وی ادامه داد: کشت این محصول به صورت بذری و با استفاده از رقم ورامین در رده سوپر الیت بوده که طبق قرارداد منعقد شده با شرکت کشاورزی انابد آستان قدس رضوی، به منظور تکثیر بذر صورت گرفته است.
وطن‌دوست، سازگاری بیشتر با شرایط اقلیمی مناطق خشک و نیمه خشک را از جمله مزایای این بذر عنوان کرد و افزود: همچنین ارزش محصول تولیدی در مقایسه با ارقام معمولی، 15 تا 20 درصد دارای بازده بهره‌وری بیشتر به لحاظ قیمت فروش است.
وی ادامه داد: با توجه به سابقه چندین ساله تولید پنبه در مزرعه غدیر چاهداشی نهبندان و همچنین به دلیل تقاضای خرید مناسب و توجیه اقتصادی بیشتر برای مزرعه، این محصول به عنوان کشت اول موسسه در نظر گرفته می‌شود.
وطن‌دوست درباره روش آبیاری این اراضی گفت: آبیاری کشت مذکور، به صورت ردیفی و ثقلی انجام می‌گیرد.
وی ادامه داد: برداشت محصول وش پنبه، به صورت دستی، از آبان ماه سال جاری آغاز می‌شود و تا پایان دی ماه به طول می‌انجامد.
وی با اشاره به نقاط قوت کشت پنبه امسال گفت: 80 درصد کشت امسال به صورت مستقیم در اراضی کلشی سال قبل و با صرف کمترین هزینه کاشت و داشت انجام شده است.
مدیرعامل موسسه موقوفات و کشاورزی جنوب خراسان ادامه داد: استفاده بهینه از برنامه‌های تغذیه‌ای و به‌کارگیری روش‌های به‌زراعی، از سایر نقاط قوت کشت این محصول، طی سال زراعی جاری است.
90-96

نظر شما